Organizacja Chrztu Św. i chrzcinW przyszłą niedzielę  odbędzie się Chrzest Św. Oliwiera. Ten kto ma tą uroczystość za sobą ten wie, że  to wielkie przeżycie zarówno dla młodych rodziców, jak i dla małego dziecka. Organizacja chrzcin to nie lada wyzwanie i przeżycie dla rodziców wierzących.

Pierwszą czynnością jaką rodzice  powinni zrobić jest zgłoszenie chęci ochrzczenia dziecka w parafii, w której mieszkają.Ja byłam 3 tygodnie wcześniej. Przyjmujący mnie ksiądz wypytał mnie o dane moje, męża, włącznie z nazwiskiem panieńskim teściowej, więc jak idziecie same to się przygotujcie:D Dane rodziców chrzestnych takie jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, data urodzenia. Musiałam też mieć przy sobie akt urodzenia dziecka. Duszpasterz wszystko zapisał i wyznaczył datę oraz godzinę chrztu. Na koniec dał mi karteczki do spowiedzi św. dla nas czyli rodziców i rodziców chrzestnych. Wizyta w kancelarii to pierwszy krok i w sumie najważniejszy jaki należy podjąć by ochrzcić dziecko.

Przed uroczystością chrzcielną rodzice i chrzestni są zobowiązani do uczestniczenia w katechezie przed-chrzcielnej. Nie wiem czy we wszystkich parafiach jest taki zwyczaj.Rodzice i chrzestni zobowiązani są do przystąpienia do sakramentu pokuty i należy pamiętać, żeby dać karteczkę do podpisu spowiednikowi. Chrzestni powinni okazać przed chrztem zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą pełnić taką funkcję.Należy również  przygotować białą szatkę do chrztu- symbol obmycia z grzechu oraz świecę- symbolizującą światło Chrystusa. Możemy do tego zmobilizować rodziców chrzestnych, w takim wypadku matka chrzestna odpowiada za szatkę, a ojciec za świece.

To jednak nie koniec...teraz zostaje nam organizacji chrzcin. Tutaj zależy od nas na co się zdecydujemy. Czy będzie to przyjęcie w domu czy w lokalu, czy tylko obiad czy więcej dań.
 Od czego zacząć? Myślę, że od zrobienia listy gości. Możemy zaprosić tylko najbliższych: rodziców chrzestnych oraz dziadków lub poszerzyć ten krąg o najbliższych przyjaciół i rodzinę. Gdy mamy mniej więcej liczbę osób łatwiej się zdecydować czy robić przyjęcie w domu czy w restauracji. Ja osobiście wybrałam lokal, ze względu na zbyt dużą liczbę gości, jak na mieszkanie oraz fakt szykowania jedzenia, podawania do stołu posiłków, kawy, herbaty z jednoczesnym karmieniem oraz zajmowaniem się dwójką dzieci.
Lista gości gotowa, powiedzmy, że decydujecie się, pomimo opieki nad niemowlęciem, na ugoszczenie najbliższych w domu. W takim wypadku musimy przemyśleć jakie jedzenie chcemy podać, przygotować listę zakupów, zrobić zakupy, ugotować, posprzątać, przygotować stół. Dobrze by było gdyby ktoś nam pomógł w przygotowaniu obiadu, tak żeby po przyjściu z kościoła wszystko było ciepłe i gotowe do podania.
Gdy decydujemy się na lokal na mieście, musimy trochę pojeździć po konkurencyjnych restauracjach, zapoznać się z ofertą cenową i menu. W naszej miejscowości za sam obiad dwudaniowy należałoby zapłacić około 50-65 zł. W wersji powiększonej czyli obiad, przystawki i jeszcze jeden ciepły posiłek około 90- 110 zł. Ja przy wyborze lokalu sugerowałam się również wyglądem sali, chciałam aby było miejsce na zabawę dla starszych dzieci (2 trzylatki), miejsce gdzie można spokojnie karmić piersią ( 3 matki karmiące) oraz możliwość przewijania i jeżdżenia wózkami ( 3 dzidziusie).
Bez względu na to gdzie zrobimy chrzciny pozostaje kwestia ciasta i tortu. Możemy upiec wszystko same, możemy tak jak ja to zrobiłam poprosić mamę, ciocie o upieczenie ciast, lub zamówić wszystko w cukierni. Ja zamówiłam gotowy tort ponieważ nie mam zdolności do pieczenia, a tym bardziej dekorowania. Za tort około 27- 30 porcji zapłacę 145 zł.Pozostaje jeszcze zdecydować czy postawicie jakiś alkohol, a to kwestia indywidualna.
Gdy wiemy już kiedy, o której i gdzie odbędzie się chrzest należałoby zaprosić gości ze swojej listy. Możemy to zrobić słownie lub zamówić/ zrobić zaproszenia. Warto poprosić by goście potwierdzili swoje przybycie. W razie gdyby ktoś nie mógł nas zaszczycić swoją obecnością naszykujemy mniej porcji lub zgłosimy w restauracji by nie płacić za nieobecne osoby.
Zostaje nam jeszcze wybór ubranka dla dziecka. Tutaj mamy mają w czym przebierać, korzystając choćby z allegro. I tak jak poprzednio ceny mogą się bardzo wahać w zależności czy kupimy nowe, używane czy po prostu pożyczymy. Weźmy pod uwagę fakt, że dzieci szybko rosną i czy będziemy mieli jeszcze okazje ubrać naszemu dziecku tą piękną suknie bądź garnitur. Gdy chrzciłam córkę kupiłam jej sukienkę używaną,w idealnym stanie na licytacji allegro. Gdy wygrałam aukcje od razu odezwała się do mnie osoba która też licytowała i zaraz po uroczystości sukienkę sprzedałam kolejnej osobie. Natomiast dla Oliwiera ubranko samo się znalazło. Koleżanka zaoferowała, że mi pożyczy mały biały smoking po swoim synku :D Myślę za to nad kupnem bawełnianego ubranka na zmianę, żeby maleństwu było wygodnie.

 To chyba wszystkie najważniejsze sprawy organizacyjne dotyczące Chrztu Św. oraz chrzcin.
Koszty ciężko wyliczyć, mogą się one bardzo wahać w zależności od wyborów rodziców.

Jak Wy organizowaliście chrzciny?Co możecie poradzić młodym rodzicom, którzy jeszcze są przed tą uroczystością?

1 komentarz:

  1. Chrzest to pierwsze najważniejsze wydarzenie w chrześcijańskiej rodzinie a także wyjątkowa okazja do spotkania w rodzinnym gronie, więc zdecydowaliśmy się na świętowanie w Hotelu Verde Montana - elegancka restauracja, profesjonalna obsługa, indywidualne, dopasowane do potrzeb menu a dla dzieciaków pokój zabaw!

    OdpowiedzUsuń

Cieszymy się, że tu jesteś.
Zostaw po sobie ślad- napisz komentarz, odwiedź nasz Facebook i najważniejsze- baw się dobrze:)
Do następnego razu, zapraszam :)

Copyright © 2016 Kreatywna dżungla , Blogger