Poznaj 7 sekretów drzwi

Bierzemy udział w projekcie 12 sekretów. W tym miesiącu poznajemy sekrety drzwi. Powiem szczerze, że obawiałam się tego tematu, a tu niespodzianka....Drzwi okazały się bardzo ciekawe i poznając ich kolejne sekrety bawiliśmy się wspaniale. Dziękujemy Tosiowym igraszką za taki temat bo dzięki niemu spojrzeliśmy na drzwi inaczej i można powiedzieć, że po każdej zabawie otwierały się kolejne"drzwi" z pomysłem na nową zabawę.

Z  wielką przyjemnością przedstawiamy Wam dziś efekty naszych odkryć. Poznajcie 7 sekretów drzwi, które odkryliśmy.


Na początku chciałabym Wam przedstawić mojego osobistego specjalistę w dziedzinie odkrywania sekretów drzwi wszelakich. Panie i Panowie, oto 11 miesięczny Oliwier. Otwiera wszystkie możliwe, drzwi i drzwiczki. Swoje odkrycia prowadzi z wielkim zaangażowaniem. Najczęściej zagląda co jest za drzwiami najbardziej pilnowanymi przez strażnika mamę. Nie straszne mu przytrzaśnięcie paluszków, wysypywanie zawartości, wchodzenie w miejsca zakazane. Gdy tylko usłyszy skrzypnięcie np. drzwi balkonowych prędziutko tam raczkuje, by przedostać się na balkon, chociaż na chwile, zanim strażnicy go złapią. To on- Oliś codziennie poznaje sekrety drzwi.


1. Nasze wspólne poznawanie sekretów drzwi rozpoczęliśmy od zabawy w słuchanie i patrzenie przez dziurkę. Po pogadance na temat do czego służą drzwi zaczęliśmy się bawić.
Najpierw w słuchanie, a może i podsłuchiwanie hehe. Ja z Olisiem byłam za zamkniętymi drzwiami,a Hani przykładała ucho do drzwi z drugiej strony i starała się usłyszeć hasło przeze mnie wypowiedziane.Coś na zasadzie zabawy w "Głuchy telefon". Potem zmiana.
Drugie odkrywanie sekretów to patrzenie co się kryje za drzwiami. Hania podglądała nas przez dziurkę od klucza i musiała zaobserwować co robiliśmy, jaką zabawkę wzięliśmy. Następnie ja patrzyłam co robią dzieci.


2. Pukanie- powtarzanie rytmu to kolejny sekret drzwi. Pukałam w drzwi,a dzieci powtarzały rytm. Ku mojej radości Oliwier też radził sobie świetnie.


3. Elementem nadającym tajemniczości drzwi jest zamek i klucz. Dlatego w naszym zestawi nie mogło zabraknąć poszukiwania odpowiedniego klucza, przekręcenie go i otwarcie drzwi. Zabawa ta bardzo zaciekawiła Hanie, która musiała wcelować w dziurkę od klucza i przekręcić go. Mamy tutaj wspaniałe ćwiczenie motoryki małej oraz koncentracji.

 

4. Dopasowanie klucza do wzoru to 4 sekret.Z poprzedniej zabawy wiemy, że każde drzwi mają inny zamek więc jest wiele kluczy o różnych kształtach. Dlatego też tajemnicą drzwi są klucze. Na karcie wzorcowej znajduje się obrys klucza. Zadaniem Hani było dopasować konkretny klucz do obrysu na kartce.Córka później sama wyszła z inicjatywą i pokolorowała szablony.5. Zapoznanie z bajkami. Opowiedziałam dzieciom bajki, w których drzwi odgrywają ważną role. Były to bajki pt. "Potwory i spółka", " Alicja w krainie czarów" oraz "Tajemniczy ogród".  Te historie mające tez swój morał, dodatkowo pokazały nam niezwykłość drzwi. Bowiem może się za nimi kryć coś nowego, pięknego, jakiś inny nieznany nam dotąd świat. 6. Otwórz drzwi i zobacz co się za nimi kryje. 
W starej teczce powycinałam drzwi i na kartkach przygotowałam rożne niespodzianki. Zrobiłam szablony z : kolorami, zwierzątkami, kształtami, sylabami. Hani tak się spodobało, że sama zrobiła kartę z dinozaurami. Przygotowaną kartę wkładamy do teczki. Następnie dziecko otwierając drzwi mówi lub czyta, co się kryło za drzwiami. W przypadku Oliwiera ja mówiłam, co ukazało się gdy otworzył drzwi. Najbardziej podobały mu się zwierzątka. Zabawa super dla maluszków i starszaków. 7. Ostatni, siódmy sekret to drzwi do kartonowego domku, który razem zrobiliśmy. Otwierając te drzwi,  za każdym razem widzę inny świat zabawy moich dzieci. Hania i Oliwier przechodząc przez drzwi tego domku, przenoszą się w swoja sekretną krainę gdzie horyzontem jest ich wyobraźnia. To w dzieciach jest piękne. Teraz zamykamy już drzwi i idziemy się dalej bawić. Gdzie? To sekret drzwi domku H&O... ;-) 


10 komentarzy:

 1. super! też mam w planach dopasowanie kluczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :) U nas też nie mogło zabraknąć dopasowania kluczy, bo to wspaniała zabawa dydaktyczna. Już nie mogę się doczekać Waszych sekretów :)

   Usuń
 2. O rany! Świetny projekt :) Ja też mam w domu małego 'otwieracza' drzwi wszelakich ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej, Ty wszystkie te zabawy sama wymyślałaś? Jestem pod wrażeniem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe dziękuje :D pomysły same przychodzą, coś na zasadzie otwierasz drzwi z jedną zabawa, a już w głowie otwierają się następne drzwi z nowym pomysłem

   Usuń
 4. Każdy kolejny pomysł coraz ciekawszy... Świetnie opracowałaś temat :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście poprzeczka postawiona wysoko. Bardzo dużo fajnych i kreatywnych zabaw, piękna realizacja tematu :) A najbardziej podoba mi się ten cudny domek! Ileż przygód można przeżyć za jego zamkniętymi drzwiami!

  OdpowiedzUsuń

Cieszymy się, że tu jesteś.
Zostaw po sobie ślad- napisz komentarz, odwiedź nasz Facebook i najważniejsze- baw się dobrze:)
Do następnego razu, zapraszam :)

Copyright © 2016 Kreatywna dżungla , Blogger