Mały artysta, czyli twórczość artystyczna dziecka

Sztuka w życiu dziecka ma pozytywny wpływ na jego wszechstronny rozwój. Oglądanie obrazów słynnych malarzy m.in. pobudzi do działania wyobraźnie i uwrażliwi.  Trzeba pamiętać, że bycie odbiorcą jest równie ważne, co bycie twórcą. Dziś pokażemy Wam jak obudzić w dziecku artystę. Rozbudzić w nim zainteresowanie dziełami sztuki. Sprawić, że maluch zwróci uwagę na estetykę, na piękno otaczającego świata, dostrzeże barwy i poczuje się twórcą.
 mały artysta
Moja Hania w grudniu skończy 5 lat. Bardzo spodobała się jej moja propozycja zabawy w artystę. Jak zobaczyła, że będzie malować pastelami to jej entuzjazm był jeszcze większy. Hania swoje dzieła sztuki malowała pastelami Kolorowy Świat Bambino. Polecam je ponieważ się nie łamią i nie brudzą rąk. Plusem są również ładne kolory. 
Pierwsze dzieło Hani to malowanie martwej natury. Na talerzu zrobiłyśmy kompozycje z owoców. Wcześniej oglądaliśmy różne znane obrazy. Teraz córka sama miała namalować to, co widzi. Wytłumaczyłam jej, żeby dokładnie przyjrzała się owocom, zwróciła uwagę na kształty i kolory.  Wreszcie moja mała artystka wybrała pierwszą pastele i zaczęła rysować... Była bardzo skupiona, cały czas się koncentrowała. Mieszała barwy, rozcierała pastele. Widziałam,że bardzo się stara odtworzyć na kartce kompozycje, którą widzi. Takie zadanie to wspaniałe ćwiczenie koordynacji ręka- oko. Hania była z siebie bardzo dumna gdy skończyła swój obraz.

 
 Malowanie martwej natury było dla Hani zupełnie nowym doświadczeniem plastycznym. Poradziła sobie z nim świetnie. Ponieważ córka chciała dalej tworzyć to korzystając z jej zapału pokazałam jej obraz "Słoneczniki" Van Gogha. Biała kartka, pastele, słynny obraz i Hania, jako odbiorca i twórca.  Zobaczcie co z tego wyszło..."Słoneczniki" Hani to dla mnie najpiękniejsze dzieło sztuki. Widziałam jak moje dziecko tworząc te dzieła, nabiera pewności siebie, wiary we własne siły, jak myśli rysując każdą kreskę. Córeczka zasypiając opowiadała co namaluje jutro, że chce zobaczyć inne obrazy, była przepełniona entuzjazmem. Zatem pozwólcie dziecku wcielić się zarówno w role odbiorcy sztuki, jak i twórcy. Możecie być mile zaskoczeni efektem.9 komentarzy:

 1. No piękności, jestem pod wrażeniem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyznam ,że ja też jestem pod wrażeniem :D dziękujemy za miłe słowa :*

   Usuń
 2. najcudowniejsze słoneczniki jakie kiedykolwiek widziałam uwielbiam patrzec na takie dziecięce rysunki mam jeden ulubiony codziennie patrze na niego i usmiecham sie :)Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy :* trzeba trzymać sobie takie skarby na pamiątkę

   Usuń
 3. Cudo <3 zakochałam się w słonecznikach Hani - obraz jest piękny (y) Brawa dla małej artystki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł i bardzo ładne prace:)
  Moje dziecko co prawda ma dopiero niespełna 3 lata, ale przymierzam się do zainstalowania takiej mini galerii jej prac plastycznych, chociaż wiadomo, na razie to czasem są 4 kreski i plama;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaka zdolna dziewczynka :). Piękny obrazek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł! Obie prace podobają mi się bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja córka z prac plastycznych to chyba tylko kolorowanie lubi :)

  OdpowiedzUsuń

Cieszymy się, że tu jesteś.
Zostaw po sobie ślad- napisz komentarz, odwiedź nasz Facebook i najważniejsze- baw się dobrze:)
Do następnego razu, zapraszam :)

Copyright © 2016 Kreatywna dżungla , Blogger