Kreatywna twórczość artystyczna dzieci i pomysł na grupową prace plastyczną


"Kreatywnie" i "twórczo" to ostatnio bardzo popularne słowa. Niestety często są one nadużywane bo tzw. "twórcza praca dziecka" jest w efekcie odtwórcza. A sens tych pojęć i takiej swobodnej działalności plastycznej tkwi w tym, żeby dziecko samodzielnie malowało to co chce, żeby jego praca była nowatorska. Nie chodzi tutaj o odwzorowanie szablonów i wzorów, czy malowanie kolorowanek. Cała sztuka tkwi w rozbudzeniu ekspresji plastycznej.


Dziecko poprzez zajęcia plastyczne ma niebywałą okazję do wyrażenia siebie, do pokazania swoich uczuć. To bardzo istotne ponieważ dzieci dopiero poznają emocje, uczą się je nazywać, szczególnie maluchy. Kolejna wartość plastyki to możliwość uzewnętrznienia tego co dotąd było w myślach. Twórczość artystyczna powinna dawać dziecku radość i swobodę, a wtedy będzie bardzo cenna dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Efekt końcowy wcale nie musi być idealny czy piękny dla osoby dorosłej. Wręcz przeciwnie, taka praca plastyczna ma być po prostu dziełem wyobraźni małego artysty, a nie ma nic piękniejszego niż dziecięca wyobraźnia. 


Dziś pokażemy Wam kreatywną twórczość artystyczną w wykonaniu Hani i Oliwera. Pracę tego typu można wykonać z grupą dzieci. Jest to kreatywny wąż :) 
Z prześcieradła ( spełniającego u nas role płótna malarskiego) wycięłam kształt węża i podzieliłam go na kilka części. Każde dziecko z grupy maluje jeden kawałek węża- tak jak chce. Końcowy efekt może być na prawdę zadziwiający. Wyobraźcie sobie takiego węża malowanego przez 20 dzieci,a każde inne, z innymi emocjami i historią, tyle indywidualności połączonej w jedną całość. 


A jak twórczość wyglądała u nas?  
Przygotowałam farby i różne przyrządy do malowania. Były pędzle różnej grubości, gąbeczki, stemple z warzyw, wybrane przez dzieci zabawki : auto, smok, klocek. 
Położyłam węża na podłodze i do dzieła.... Hania i Oliwier mogli malować co chcieli, czym chcieli i używali wybranych przez siebie kolorów. Najpierw każdy malował swoje części węża, ale potem dzieci wolały połączyć i malować razem całego. Swoboda twórczości była celem tej pracy więc nie mogłam odmówić ;) 
 
W tej pracy plastycznej najważniejsza była dobra zabawa, samodzielność, własna inicjatywa dzieci. Efekt końcowy bardzo podobał się moim artystą i o to chodziło- o ich własną satysfakcje ze swoich działań, o wyrażenie siebie i rozbudzenie kreatywności. 
Spróbujcie dać dzieciom czystą kartkę i kredki. Niestety często nie wiedzą co mają narysować :( A rolą nauczyciela i rodzica jest wspieranie dziecka w jego własnej twórczości, inspirowanie do myślenia. Nie jest nim nakazywanie,odwzorowanie i wypełnianie szablonów. Dziecko ma mieć warunki do poznania siebie. A co Wy myślicie na ten temat? Macie jakieś doświadczenia?

Post powstał w ramach projektu Dziecko na Warsztat- tworzymy. Temat na luty to tkaniny więc u nas mamy prześcieradło, a co u innych? koniecznie zajrzyjcie na inne blogi biorące udział w projekcie


Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Nasza szkoła domowa I&K w domowym zaciszu Kidsandu Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku WorldSchool Explorers Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki

12 komentarzy:

 1. No i o to chodzi. Zabawa, dowolność w tworzeniu i uśmiech na twarzach dzieci!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł! Czym brudniejsze dziecko, tym lepsza była zabawa!

  OdpowiedzUsuń
 3. wspaniała zabawa, można bałagan zrobić i twórczo podziałać :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super sprawa. Mi niestety często brakuje pomysłów na takie fajne zabawy...

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny pomysł:) Długo sprzątałaś?:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z taka tworczoscia to ja jednak poczekam na lato :) ale pomysl swietny

  OdpowiedzUsuń
 7. I to się nazywa kreatywność ---> fantazja + szalona twórczość (y)
  Bardzo mi się podobają takie swobodne zabawy <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Ach ta radość dzieci! Piękny kolorowy wąż.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hehe, to malowanie samochodzików i samochodzikami, u nas każda praca tak wygląda, za nic Młody nie chce normalnie malować pędzlem po kartce, musi samochody :)

  OdpowiedzUsuń

Cieszymy się, że tu jesteś.
Zostaw po sobie ślad- napisz komentarz, odwiedź nasz Facebook i najważniejsze- baw się dobrze:)
Do następnego razu, zapraszam :)

Copyright © 2016 Kreatywna dżungla , Blogger