Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

bajki dla dzieci z morałem

Dziś chcę Wam zaprezentować nietypową książkę z bajkami pt. "Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci". Tytuł, treść i rysunki mogą budzić kontrowersje, ale uwierzcie,że ta książka ma w sobie moc... W tym wpisie poznacie zbiór rymowanych bajek, które w satyryczny i wyolbrzymiony sposób pokazują dzieciom jak nie powinno się zachowywać. Ilustracje pani Justyny Sokołowskiej są odważne, ale pasują do treści i sprawiają, że dzieci oglądają ją  z zaciekawieniem. Bajki autorstwa Heinricha Hoffmana to nie są słodkie historyjki z dobrym zakończeniem.
Oj, nie bo często niegrzeczny bohater ponosi srogie konsekwencje swojego zachowania. Czy to źle? Z pewnością nie i nie ma co się bać tej książki bo to bardzo dobra i wartościowa pozycja. Wierszowane bajki szybko wpadają dzieciom w ucho, słuchają ich z zapartym tchem, a co najlepsze zapamiętują morał. Zresztą nie tylko morał bo i treść bajek. Hania cytuje nam zapamiętane fragmenty ..."i odtąd, by nie zboczyć z drogi, uważnie patrzy już pod nogi" i wiele innych.

Czy "Złotą różdżkę" można czytać dzieciom w dzisiejszych czasach?

Czytając tą książkę i oglądając ilustracje, zastawiałam się czy jest to pozycja, którą można czytać dzisiejszym dzieciom. Bo musicie wiedzieć, że "Złota różdżka" została napisana bardzo dawno temu i została przetłumaczona na wiele języków. Nasz egzemplarz to nowe wydanie wyd.Egmont. W tych bajkach nieposłuszne, niegrzeczne dziecko ponosi poważną karę np. umiera bo nie je zupy lub zostaje pogryziony przez psa bo znęcał się nad zwierzętami. Brzmi mocno i kontrowersyjnie, ale gdy sięgnięcie po tą książkę zobaczycie, że te czasem wyolbrzymione konsekwencje nie budzą strachu w dzieciach. A to dlatego,że wierszowane bajki napisane są w sposób satyryczny. Chuchamy dziś nad dziećmi, czasem nawet boimy się im zwrócić uwagę choć powinniśmy reagować. Nawet niegrzeczne dzieci mogą być grzeczne jeśli się z nimi rozmawia, mówi co jest dobre, a co złe. Rrozmawia o uczuciach, czyta bajki, a na pewno dobrze jeśli przeczyta się historie ze "Złotej różdżki" . Dziś nie używa się rózgi jako pomocy wychowawczej i nie powinno, dlatego mamy taką różdżkę, która słowem czaruje i sprawia,że dziecko wie, że np. nie wolno bawić się zapałkami, bić zwierząt, być nietolerancyjnym. 

Wystawiony język, czaszka, bajki grozy napisane wierszem podobają się dzieciom :)
Moje dzieciaki chciały ,żebym sama wymyślała później podobne historie ;) Widocznie nie tylko dorośli lubią dreszczyk emocji.

Czarny humor z morałem, taka jest  "Złota różdżka"
Znacie "Złotą różdżkę"? Może pamiętacie te bajki ze swojego dzieciństwa?

Jeśli zainteresowała Was ta książka i chce ją kupić to wystarczy kliknąć poniżej :)

4 komentarze:

 1. Zainteresowała mnie ta książka, chętnie do niej zajrzę, ciekawi mnie kontekst tych mocnych kar i nie ukrywam, że szata graficzna również. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem szczerze, że nie wszystkie bajki z tej książki przeczytałam dzieciom... Niektóre są zbyt okrutne i za mocne...

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie takie książki. Zapisuję tytuł i zakupie dla dzieci w rodzinie na jakiś najbliższy prezent

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo intrygująco. Trochę mnie zaniepokoił fragment, w którym napisałaś "umiera bo nie je zupy". Zabrzmiało drastycznie. Aczkolwiek chętnie sięgnę po książkę, bo moja młodsza córa lubi testować różne nie całkiem bezpieczne zachowania.

  OdpowiedzUsuń

Cieszymy się, że tu jesteś.
Zostaw po sobie ślad- napisz komentarz, odwiedź nasz Facebook i najważniejsze- baw się dobrze:)
Do następnego razu, zapraszam :)

Copyright © 2016 Kreatywna dżungla , Blogger