10 pomysłów na Dzień Dinozaura


W tym roku Dzień Dinozaura obchodzony jest 26 lutego. Zostało niewiele czasu, ale spokojnie dzięki naszym pomysłom na pewno uda Wam się świetnie bawić w tym dniu. Przygotowałam dla Was listę pomysłów na edukacyjne i kreatywne zabawy z okazji Dnia Dinozaura. Choć te prehistoryczne gady wyginęły dawno temu to nadal fascynują ludzi, a w szczególności dzieci. 

W tym wpisie znajdziesz pomysły na prace plastyczne i zabawy, które z pewnością spodobają się dziecku, ale przy okazji pozwolą poszerzyć wiedzę na temat dinozaurów oraz poćwiczyć motorykę oraz sprawność manualną. Wybierzcie coś dla siebie i bawcie się dobrze :)

1. Dinozaury z dłoni 

Każde dziecko się ucieszy gdy z jego własnej dłoni powstanie Diplodok. Tym bardziej, że podczas malowania dłoni, pędzelek będzie łaskotał ;) Ta praca plastyczna jest bardzo prosta, a efekt jest bardzo ładny. Wystarczą 3 kroki: 
- malujemy dłoń dziecka
- odbijamy na kratce ( z pięciu paluszków mamy nogi i ogon)
- malujemy szczegóły (szyję, głowę, oczy)2. Dinozaury z papierowego talerzyka

Z jednego papierowego talerzyka mogą powstać, aż dwa dinozaury. Przecinamy talerzyk na pół. Dziecko maluje talerzyk farbami według własnego pomysłu. Po wyschnięciu dokleja elementy wycięte z kolorowego bloku : łapy, ogon, głowę.3. Śladami dinozaurów

Z dużego bloku wycięłam ślady dinozaurów ( duże i małe). Możliwości zabawy jest wiele np.:
- układamy ścieżkę, a zadanie dziecka jest przejście po śladach na różne sposoby- skacząc, na paluszkach itd.
- układamy ścieżkę, a zadaniem dziecka jest ominięcie śladów i przejście na drugą strone
- układamy ślady w rozsypce, gdy gra muzyka dzieci tańczą , skaczą, a nawet latają ;) , gdy muzyka cichnie zadaniem jest wskoczenie na ślad dinozaura (możemy zabierać za każdym razem jeden ślad)
- segregowanie śladów pod względem wielkości4. Epoka lodowcowa

Ta zabawa jest mega! Zobaczcie miny swoich dzieci, gdy wyjmiecie zamrożone dinozaury. Najpierw pojawia się zaskoczenie, potem zapał i skupienie, a na końcu satysfakcja. Radość jest przez cały czas :)  Więcej o tej zabawie TUTAJ

5. Dinozaury w śniegu

Kolejna kreatywna i zimowa zabawa. Zróbcie plastyczny śnieg i bawcie się figurkami dinozaurów. My na przykład bawiliśmy się w ekipie, która podczas zimy wykopała dinozaury. Ciekawa jestem co wymyśli Twoje dziecko? 
Jeśli nie chcesz robić śniegu, a masz w domu piasek kinetyczne to możesz wykorzystać piasek. Jak zrobić śnieg przeczytasz TUTAJ 6. Skamieliny dinozaurów

Masa solna to znakomity materiał do kreatywnej i twórczej zabawy. Znakomicie pasuje do wykonania skamielin dinozaurów, bo po wyschnięciu ma idealny kolor. To jedna z moich ulubionych zabaw. Więcej przeczytasz TUTAJ 
7. Kolce dinozaura- ćwiczymy motorykę małą

Malutkie paluszki dziecka potrzebują chwytać, ściskać itd. Najlepszym narzędziem do takich ćwiczeń jest zwykła klamerka. Jak najczęściej zapraszaj dziecko do wspólnego wieszania prania :) Ale co klamerki mają wspólnego z dinozaurami? Można z nich zrobić wspaniały pancerz z kolcami. Wystarczy wyciąć sylwetę dinozaura. Najlepiej użyć tekturki lub bloku technicznego. Zadaniem dziecka jest przypięcie kolców. Można też poćwiczyć liczenie i poprosić dziecko, żeby przyczepiło np. 5 klamerek. Drugi wariant to dziecko przyczepia ile chce klamerek ,a na koniec wystarczy powiedzieć : "Policz ile Twój dinozaur ma kolców". Może użyjecie klamerek w różnych kolorach i poćwiczycie znajomość kolorów? Możliwości jest mnóstwo. 8. Makieta - świat dinozaurów

Dawno temu zrobiliśmy naszą pierwszą makietę. , zobaczysz ją TUTAJ. Potem robiliśmy świat dinozaurów jeszcze wiele razy. Spróbujcie zrobić własną makietę z tego co macie w domu. Kreatywnie i twórczo, a potem bawcie się do woli w prehistoryczny świat.


9. Nauka kolorów z dinozaurami

Prosta zabawa dydaktyczna. Często korzystam z niej w przedszkolu. Na dywanie układam szarfy w różnych kolorach, a dzieci segregują np. klocki. Z okazji Dnia Dinozaura przygotowałam sylwety dinozaurów w kolorach :niebieski, zielony, żółty, czerwony (szarfy oczywiście w tych samych kolorach). Potem możemy jeszcze liczyć ile dinozaurów jest w każdym kółeczku" gnieździe", porównywać gdzie jest najwięcej, a gdzie najmniej.


10. Wycieczka do Parku Dinozaurów


Gdy zabawy w domu to dla Twojego dziecka za mało. Wybierzcie się w teren i poznajcie bliżej świat dinozaurów, zobaczcie je na własne oczy i wybierzcie się do Jura Parku. Taka wycieczka to niezapomniana przygoda dla całej rodziny :) 


To którą propozycje wybierasz? A może masz już pomysł na spędzeni Dnia Dinozaura? Koniecznie podziel się z nami swoją propozycją :)


1 komentarz:

  1. Piekne zestawienie (y) a gdzie Wasz pomysł ze stopami z pudełek po chusteczkach...idealnue wpisze się do tematu ;-)

    OdpowiedzUsuń

Cieszymy się, że tu jesteś.
Zostaw po sobie ślad- napisz komentarz, odwiedź nasz Facebook i najważniejsze- baw się dobrze:)
Do następnego razu, zapraszam :)

Copyright © 2016 Kreatywna dżungla , Blogger