Muzyka jest wszędzie- pomysły na Międzynarodowy Dzień Muzyki

Muzyka jest wszędzie...również na naszym blogu. Muzyka łagodzi obyczaje, rozwesela i relaksuje. Muzyka ma nawet swoje święto...

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest 1 października. To doskonała okazja, aby bawić się dźwiękami, wyszukiwać ich w otaczającym nas świecie, grać, tańczyć i śpiewać.  Dziś podzielimy się pomysłami na muzyczne, twórcze i kreatywne zabawy. W tym wpisie znajdziesz między innymi pomysły na instrumenty, które dzieci mogą wykonać samodzielnie. 

W aktualnym numerze czasopisma "Inspiracje Nauczanki" znajdziesz świetny scenariusz zajęć z okazji Dnia Muzyki. To zadziwiające, że istnieje tyle aktywności, w których możemy odkryć muzykę i rozwijać tak wiele kompetencji dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz przedszkolnym. Polecam cały scenariusz. Zainspirowałam się propozycjami zabaw i dzielę się nimi na blogu.

instrumenty DIY

Dzieci wykonały instrumenty i mikrofony z materiałów jakie akurat mieliśmy dostępne w domu. W ruch poszła wyobraźnia i sprytne rączki. Dzień Muzyki z uczniami może być równie kreatywny. Rozdaj uczniom kartki, butelki, pudełeczka, taśmy, bibuły, kleje, nożyczki, nasiona i pozwól tworzyć. Zadaniem każdego dziecka niech będzie wykonanie dowolnego instrumentu. W ten sposób może powstać kolorowa orkiestra.

Hania i Oliwer zrobili grzechotki, gitary, fletnie oraz mikrofony

Grzechotka

Do wykonania grzechotek dzieci wykorzystały plastikowe buteleczki, do których wsypali ziarenka fasoli. Oliwier ozdobił swoją grzechotkę kawałkami papieru, a Hania plasteliną. Podczas tworzenia tych instrumentów dzieci ćwiczyły koordynacje ręka- oko, motorykę małą oraz zdolności manualne.

gitara

Do wykonania gitary użyliśmy tektury falistej oraz drewnianych patyczków. Wystarczyło wyciąć kształt gitary, przykleić patyczek i gotowe. Przesuwając palcami po tekturze falistej wydobywa się dźwięk. Przy okazji "grania na gitarze" dziecko stymuluje zmysł dotyku.

fletnia

Do wykonania fletni użyliśmy słomek do napojów. Kilka słomek skleiliśmy ze sobą taśmą bezbarwną. Następnie obcięliśmy "piszczałki" pod skosem. Fletnia ze słomek wygląda świetnie, a dmuchanie w słomki to zarówno zabawa muzyczna, jak i logopedyczna.

mikrofon

Oprócz instrumentów dzieci zrobiły też mikrofony. W końcu to Dzień Muzyki, więc gramy i śpiewamy:) Mikrofon powstał z kartki z bloku technicznego zwiniętej w rulon. Żeby był trwalszy skleiliśmy go taśmą bezbarwną (można też użyć zszywacza). Z gazety lub papieru śniadaniowego dzieci zrobiły kulki i owinęły je kolorową bibułą lub filcem. Następnie nałożyły kulkę na rulon. Te elementy skleiliśmy za pomocą taśmy bezbarwnej. Na koniec każdy ozdobił swój mikrofon jak chciał. Tutaj rządziły naklejki i brokaty. 

muzyczny obrazek

Kolejna zabawa zaczerpnięta z czasopisma "Inspiracje Nauczanki" to "Muzyka jest wszędzie". Autorka scenariusza proponuje, żeby uczniowie wykonali muzyczny obrazek z nazwą swojej klasy. Bardzo spodobał mi się ten pomysł. To zadanie jest kreatywne, uczy współpracy i integruje klasę. "Zadanie polega na tym, aby wyszukać w swojej wyobraźni kształtów z danego wyrażenia przypominających dowolny element związany z muzyką np. nuty, pięciolinia, tekst piosenki." Napis, który znajdzie się na kartce powinien być trochę rozciągnięty, a nawet zniekształcony. 

Ten pomysł wykorzystałam również w pracy indywidualnej. Hania w podobny sposób przemieniła swoje imię w muzyczny obraz. Nie bez powodu na jej rysunku pojawiły się skrzypce. Hania uczy się gry na tym instrumencie. Obrazek jest wyjątkowy bo córka narysowała własne skojarzenia z muzyką. 

Wykonanie muzycznego obrazka oraz tworzenie instrumentów, mikrofonów było wspaniałą zabawą, a właściwie jej początkiem bo dzieci grają i śpiewają nadal. Własnoręcznie wykonane instrumenty to przecież wstęp do wielu zabaw rytmicznych, ruchowych i innych...


Jeśli spodobał Ci się ten wpis lub uważasz, że może kogoś zainteresować, będzie mi bardzo miło jeśli go skomentujesz lub/i udostępnisz dalej. To wyraz uznania dla mojej pracy i zaangażowania, a także sprawienie mi ogromnej radości.

Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu oraz tym co udostępniam na kanałach społecznościowych , zapraszam do polubienie Kreatywnej dżungli na Facebooku , obserwowania na Instagram oraz subskrypcji kanału You Tube

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cieszymy się, że tu jesteś.
Zostaw po sobie ślad- napisz komentarz, odwiedź nasz Facebook i najważniejsze- baw się dobrze:)
Do następnego razu, zapraszam :)

Copyright © 2016 Kreatywna dżungla , Blogger