Pomysły na zabawy walentynkowe w przedszkolu i w szkole


Walentynki to dobry dzień, żeby zintegrować grupę lub klasę. 14 lutego to przecież nie tylko dzień zakochanych, ale to przede wszystkim dzień miłości, sympatii, przyjaźni, okazywania pozytywnych emocji i dzielenia się nimi z innymi. To wspaniałe, że podczas edukacyjnych zabaw możemy rozwijać m.in. empatie. Oto kilka pomysłów na zabawy z okazji walentynek, które możecie zrealizować z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.


misio tulisio

Co powiecie, żeby w walentynki przynieść do sali ogromnego pluszaka? To dobry pomysł, którym zaskoczycie  swoich podopiecznych i sprawicie im radość. Wystarczy, że posadzicie misia na dywanie i pozwolicie dzieciom się do niego przytulić. Ma to wartość terapeutyczną i pomaga dzieciom się wyciszyć. Dodatkowe możecie sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia z pluszowym gościem.gra przekładaniec

Dzieci stają w kole. Pierwsza osoba wysuwa dłoń i mówi "zero", kolejna dokłada swoją dłoń i mówi "dwa", kolejna "cztery" itd. To samo można wykonać z liczbami nieparzystymi lub mnożąc przez 2 itp. W przypadku przedszkolaków, dzieci mówią kolejną liczbę : "jeden", "dwa", "trzy" itd.

gra  "wiem, przytulam, wiem, przybijam"

WERSJA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Przygotuj kartoniki z parami obrazków np. ze zwierzętami. Kartoniki możecie przygotować samodzielnie lub użyć kart z gry memo. Ja zaproponowałam dzieciom, żeby narysowały dwa takie same obrazki na serduszkach.

Dzieci siedzą w kole. Każdy losuje jeden kartonik. Wstaje pierwsza osoba i opisuje swój obrazek, np. moje zwierzątko ma trąbę. Wstaje przedszkolak, który ma identyczne zwierzątko i je rozpozna na podstawie opisu kolegi. Dzieci przytulają się i siadają. Czas na następną osobę.


WERSJA DLA UCZNIÓW

Przygotuj karteczki z działaniami.

Uczniowie siedzą w kole. Każdy losuję kartkę z zapisanym działaniem. Na odwrocie jest wynik działania posiadanego przez kolegę. Wstaje pierwsza osoba i czyta swoje działanie. Uczeń, który ma właściwy wynik, podchodzi i przybija piątkę.  Teraz uczeń, który miał właściwy wynik, odczytuje swoje działanie. Gra toczy się, aż do ostatniego zawodnika.


pajęczynka przyjaźni

Do tej zabawy możecie użyć włóczkę lub piłkę.

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel kula włóczkę do dziecka siedzącego naprzeciw, mówiąc np. :"Bardzo dobrze dziś rozwiązałeś zadanie". Następnie uczeń kula włóczkę do kolejnej osoby, mówiąc jej coś miłego. Na koniec powstanie pajęczynka przyjaźni, którą będą połączone wszystkie osoby biorące udział w zabawie. Młodsze dzieci mogą kulać do siebie piłeczkę.
Wszystkie pomysły na zabawy możecie zrealizować z dziećmi w przedszkolu, szkole, a nawet w domu- tak jak my. Razem z Hanią i Oliwierem bawiliśmy się wspaniale! Podczas tych walentynkowych zabaw dzieci kształtowały nie tylko empatie i uczyły się okazywać pozytywne uczucia, ale również rozwijały umiejętności matematyczne, językowe oraz motorykę, wyobraźnie, koncentracje. Takie zabawy warto wplatać w zajęcia , nie tylko od święta. Przecież miłości i przytulania nigdy nie jest za wiele. Zgadzacie się?

Jeszcze więcej propozycji aktywnego spędzenia walentynek, znajdziecie w najnowszym numerze "Inspiracje Nauczanki"

Natomiast na blogu, znajdziecie pomysły na kartki walentynkowe, które mogą wykonać dzieci- TUTAJ. Wzory, które tam znajdźcie mogą być również inspiracją do prac plastycznych.

Obchodzicie z dziećmi walentynki?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jeśli spodobał Ci się ten wpis lub uważasz, że może kogoś zainteresować, będzie mi bardzo miło jeśli go skomentujesz lub/i udostępnisz dalej. To wyraz uznania dla mojej pracy i zaangażowania, a także sprawienie mi ogromnej radości.

Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu oraz tym co udostępniam na kanałach społecznościowych , zapraszam do polubienie Kreatywnej dżungli na Facebooku i obserwowania na Instagram.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cieszymy się, że tu jesteś.
Zostaw po sobie ślad- napisz komentarz, odwiedź nasz Facebook i najważniejsze- baw się dobrze:)
Do następnego razu, zapraszam :)

Copyright © 2016 Kreatywna dżungla , Blogger